stiinta

„Râmele nebune”, care sar până la 30 cm înălțime, au invadat un stat american

„Râmele nebune” sunt o specie invazivă din genul Amynthas, originară din Japonia și Peninsula Coreeană. Aceste râme au ajuns inițial în America de Nord în secolul al XIX-lea pe nave comerciale internaționale și se credea despre ele că se răspândesc în țară ascunse în plante.

„Râmele nebune” (sau râmele săritoare asiatice) sunt creaturi ciudate, cu aspect noduros, care par a fi inventate de un autor de romane științifico-fantastice. Aceste râme se pot deplasa precum un șarpe, pot sări până la o înălțime de 30 de centimetri și se pot clona.

Potrivit IFL Science, aceste specii invazive s-au târât încet de-a lungul statelor. Începând cu 2021, au fost găsite în Kansas, Kentucky, Illinois, Indiana, Iowa, Louisiana, Minnesota, Missouri, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Texas și Wisconsin. Acum s-au refugiat în California și aceasta ar putea fi o veste proastă pentru mediul din jurul lor.

Râmele nebune nu sunt utile pentru sol

În iulie 2021, râma a fost identificată de un entomolog al Departamentului pentru Alimentație și Agricultură din California (CDFA) într-o plantă containerizată dintr-o pepinieră din județul Napa și de atunci a fost confirmată prin secvențierea ADN-ului.

„Probabil că Amynthas agrestis se va răspândi în habitatul forestier și în mediile rezidențiale și comerciale”, a scris CDFA în raport.

Aceste râme sunt o mare problemă și oamenii de știință sunt îngrijorați deoarece ele consumă nutrienții, nu ajută solul și lasă în urmă o mizerie asemănătoare zațului de cafea.

„Nu are valoare nutritivă și nu reține umiditatea, apa curge direct prin el. A fost cu adevărat sărăcit. Tot ce puteți face e să îndepărtați acest sol și să puneți altul”, a declarat Eugene Reelick, proprietarul Hollandia Nursery din Bethel.

Râmele nebune nu se satură niciodată și pot mânca litiera, care găzduiește multe animale și plante minuscule. Acestea din urmă nu pot crește fără stratul de frunze care acoperă solul pădurilor.

Eliminarea acestor râme este complicată

„Solul stă la baza vieții, iar râmele săritoare asiatice îl schimbă. De fapt, râmele pot avea un impact atât de mare încât sunt capabile să reproiecteze ecosistemele din jurul lor”, spune Mac Callaham, cercetător al Serviciului Forestier.

Aceste râme concurează pentru nutrienți cu alte râme mai prietenoase cu grădina și pot duce la un sol de proastă calitate. Ouăle lor pot ecloza și fără a fi fertilizate, permițându-le râmelor să producă mii de ouă care sunt bine camuflate în solul din jur.

Din păcate, în acest moment nu există recomandări eficace pentru a scăpa de aceste ouă, deoarece sunt foarte dure și pot rezista la vreme extrem de rece. Un studiu care a folosit „focul prescris” a arătat că acest lucru poate reduce numărul de ouă, dar nu le elimină complet. Se crede că cea mai bună modalitate este să fie culese manual și apoi distruse.

Vă recomandăm să citiți și:

Cea mai rară specie de mamifer marin din lume. Ce șanse mai are de supraviețuire?

O specie de șarpe foarte colorată a fost descoperită în Paraguay

Paradă record a celor mai mici pinguini din lume, pe o plajă din Australia

Caracatițele se autodistrug după împerechere, iar cercetătorii au găsit o posibilă cauză

Articolul „Râmele nebune”, care sar până la 30 cm înălțime, au invadat un stat american apare prima dată în Descopera.

Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.

Leontiuc Marius – senior editor




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *