Economice

Fondul suveran al Norvegiei a pierdut 74 de miliarde de dolari în primele trei luni ale anului

Acesta este gestionat de Banca Norvegiei şi deţine acţiuni la aproximativ 9.300 de companii din întreaga lume, controlând 1,3% din toate acţiunile listate la nivel mondial.

În perioada ianuarie-martie 2022, randamentul general al investiţiilor fondului a fost unul negativ de 4,9%. Investiţiile în acţiuni au avut un randament de negativ 5,2%, portofoliul de investiţii în instrumente cu venit fix a avut pierderi de 4,8% în timp ce investiţiile în imobiliare au avut un randament pozitiv de 4,1%, dar acestea au reprezentat mai puţin de 3% din investiţiile sale.

„Primul trimestru a fost caracterizat de turbulenţe geopolitice, care au afectat şi pieţele. Randamentele au fost negative atât pentru acţiuni cât şi pentru instrumentele cu venit fix dar pozitive pentru imobiliare”, a declarat directorul general adjunct de la Norges Bank Investment Management, Trond Grande (foto).

Pe lângă invadarea Ucrainei de către Rusia, pieţele mondiale au fost afectate în primul trimestru de creşterea cazurilor de infecţie cu COVID-19 precum şi de explozia inflaţiei care a redus valoarea obligaţiunilor guvernamentale. La data de 27 februarie, Norvegia a decis să scoată toate activele ruseşti din fondul său suveran, ca răspuns la invadarea Ucrainei, dar a întâmpinat probleme cu implementarea deciziei după ce Rusia a interzis străinilor să îşi vândă participaţiile la companiile ruseşti.

În total, la finele lunii martie 2022, 70,9% din activele fondului erau investite în acţiuni, 26,3% în instrumente cu venit fix, 2,7% în imobiliare şi 0,1% în infrastructuri din domeniul energiilor regenerabile.

Înfiinţat în 1996, Fondul suveran de investiţii al Norvegiei deţine echivalentul a 240.000 de dolari pentru fiecare bărbat, femeie şi copil din Norvegia.

Sursa foto: Flickr

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *