Flux-stiri

Klaus Iohannis, criticat după ce le-a spus românilor să joace golf. „Mâncați cozonac dacă nu aveți pâine”

Președintele Klaus Iohannis i-a îndemnat sâmbătă pe români să joace golf, afirmând că nu e un sport exclusivist, însă declarația sa nu a fost primită cum s-ar fi așteptat, în contextul crizei politice și a creșterii prețurilor la gaze naturale și energie.

Ambasada Suediei în România, mereu pe fază la subiectele momentului, a distribuit imagini cu un bărbat din Suedia fugărit de un pui de elan cu mesajul „Doar dacă faci și jogging…”.

Declarația președintelui despre golf a fost criticată și pe rețelele sociale, unii oameni publicând un meme cu mai mulți jucători de golf aflați pe teren, în timp ce în apropiere arde o pădure.

Din rândul politicienilor, deputatul USR PLUS Iulian Bulai a scris pe Facebook un mesaj în care afirmă că „țara arde, guvernul e în criză, avem pandemie, și primul om din stat ne îndemnă să jucăm golf. Un alt fel de a spune mâncați cozonac dacă nu aveți pâine. Sper să fie doar o declarație nefericită”.

„Sunt nemulțumit. Foarte nemulțumit. Am verificat: nu avem teren de golf în niciunul dintre cele 8 județe ale Moldovei. Ghinion. Cine ne împrumută un teren de golf? Nici autostrăzi nu avem. Noi sărim peste “nevoia de teren de golf”. Întâi autostrăzi. Apoi golf. Vă așteptăm în vizită, domnule președinte! Atunci când vom avea autostrăzi în Moldova. Aveți 6 ani de mandat și avem doar centura Bacăului. Prea rar v-am auzit vorbind nevoia de despre autostrăzi din Moldova.
Prea des despre golf și mers la schi. Dezamăgit! Tare dezamăgit!”, a completat el.

Ce a spus Klaus Iohannis despre golf

„Mă bucur să întâlnesc aici atâţia oameni pasionaţi de golf, un sport care nu este deloc exclusivist şi care oferă un foarte bun prilej de a petrece mai mult timp în natură, de a face mişcare, mai ales în acest context pandemic care face dificilă practicarea multor sporturi”, a spus Klaus Iohannis, sâmbătă, la decernarea premiilor Cupei de Golf „Paul Tomiţă” de la clubul de golf din comuna Pianu, Alba.

The post Klaus Iohannis, criticat după ce le-a spus românilor să joace golf. „Mâncați cozonac dacă nu aveți pâine” appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 33 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *