- Ploile apar mai ales sâmbătă la munte și în nord-vest, iar în sud va fi caniculă.
- În capitală urmează 2 zile însorite și cu maxime de 35…37°C.
- Cu o abatere de 3°C față de normal, iunie 2024 devine detașat cel mai cald din istoria observațiilor.
Prima lună de vară se încheie cu vreme mai caldă decât ar fi trebuit și cu foarte puține ploi, anunță ANM. Iunie 2024 va deveni cel mai cald din istoria observațiilor în țara noastră, în urma a două valuri atipice de căldură.
Mai luăm umbrela cu noi astăzi?
Ploile vor fi din ce în ce mai puține astăzi, spre deloc. Va fi foarte mult soare în toată țara astăzi, cu o posibilitate de ploaie în partea de nord-vest a țării și la munte. Astăzi și mâine ne bucurăm de vară, temperaturile ajungând la 35 de grade Celsius.
Care sunt ultimele noutăți pentru weekend?
Începând cu ziua de duminică se va trece ușor, ușor la disconfortul termic. Temperaturile vor ajunge la 36-38 de grade Celsius în partea de sud a țării. Valorile acestea de căldură au ajuns să fie considerate normale, pentru că luna iunie a devenit cea mai caldă lună din istoria observațiilor din România, cu o abatere de peste 3 grade Celsius.
The post Știi de vreme? Vara își face de cap la final de iunie. Ce temperaturi te așteaptă în weekend appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
știrea a fost scrisă pe alephnews.ro de jurnalistul Lupea Briana
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.


