
- SUA le-au ordonat tuturor diplomaților rămași în Ucraina să se mute în Polonia din motive de securitate pentru cel puțin o zi.
- Doi oficiali americani au declarat, sub rezerva anonimatului, că Polonia este cea mai probabilă destinație temporară.
- Ambasada se mutase, anterior, de la Kiev în orașul de vest, Liov.
SUA iau în considerare mutarea ambasadei din Ucraina în Polonia. Doi oficiali americani au declarat, sub rezerva anonimatului, că Polonia este cea mai probabilă destinație temporară, informează Bloomberg.
Purtătorii de cuvânt ai Departamentului de Stat și ai Consiliului Național de Securitate au refuzat să comenteze informația.
Ambasada Statelor Unite se mutase, anterior, din capitala Ucrainei, Kiev, în orașul de vest, Liov. Aministrația Biden a mai transmis personalului neesențial al ambasadei și cetățenilor americani să părăsească Ucraina.
Marea Britanie, Statele Unite, Canada şi Australia şi-au mutat ambasadele de la Kiev la Liov.
The post Diplomații SUA mutați în Liov sunt evacuați din Ucraina în Polonia appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



