
- Neil Young, un susținător al măsurilor anti-COVID, a cerut să îi fie eliminată muzica de pe Spotify.
- Motivul ar fi acela că nu dorește ca melodiile sale să fie asociate cu dezinformarea răspândită pe platformă.
- Într-o scrisoare deschisă, muzicianul a argumentat că recurge la acest gest „pentru că Spotify răspândește informații false despre vaccinuri”.
Neil Young a cerut să îi fie eliminată muzica de pe Spotify, pe motiv că platforma răspândește informații false despre vaccinuri și nu dorește ca muzica lui să fie asociată cu dezinformarea. Artistul s-a adresat, printr-o scrisoare deschisă, către managerul său și casei sale de discuri, scrisoare postată pe site-ul web propriu, fiind, ulterior, eliminată.
Artistul a mai adăugat că a luat această decizie în urma popularității podcast-ului „The Joe Rogan Experience”, unul dintre cele mai ascultate din lume, la care Spotify are drepturi exclusive în urma unui contract de 100 de milioane de dolari.
Acesta a făcut referire la „The Joe Rogan Experience”, cel mai ascultat podcast în momentul de față de pe platforma de streaming, la care Spotify are drepturi exclusive în urma unui contract de 100 de milioane de dolari. Gazda podcastului a făcut, adesea, afirmații false cu privire la vaccinuri și COVID-19.
„Cu aproximativ 11 milioane de ascultători per episod, The Joe Rogan Experience , găzduit de Spotify, este cel mai mare podcast din lume și are o influență extraordinară. Spotify are responsabilitatea de a atenua răspândirea dezinformării pe platforma sa, deși compania nu are, în prezent, o politică de dezinformare”, a scris muzicianul.
Acesta a mai adăugat că Spotify „poate avea ori Rogan, ori Young. Nu pe ambii.”, scrie Neil Young în scrisoarea adresată managerilor săi, notează The Guardian.
La începutul acestei luni, unii oficiali de sănătate publică s-au adresat, la rândul lor, printr-o scrisoare deschisă către Spotify, condamnând streamerul pentru podcastul lui Rogan și îndemnând platforma să își avertizeze ascultătorii cu privire la dezinformări.
The post Neil Young a cerut să îi fie eliminată muzica de pe Spotify appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.


