
- Cel mai recent sondaj de opinie în rândul sârbilor, realizat de „Demostat” din Belgrad, indică un puternic sentiment al populației împotriva aderării la Uniunea Europeană.
- 51% dintre sârbii întrebați spuncă ar vota împotriva aderării în cazul organizării unui referendum în acest sens.
- De asemenea, sârbii manifestă un sprijin masiv pentru Rusia, politicile președintelui Vladimir Putin, inclusiv pentru invadarea Ucrainei.
Îți mai aduci aminte că singurii vecini buni ai României erau sârbii și Marea Neagră? Mai avem doar unul. Sârbii se îndepărtează de noi, nu vor în UE, vor mai degrabă să fie prieteni cu Putin.
Mai mult de jumătate dintre sârbi ar respinge propunerea ca țara lor să adere la UE, dacă ar fi un referendum. 40% dintre locuitorii Serbiei consideră că rușii le sunt cel mai apropiați, dintre toate popoarele europene.
Când se uită la cele mai apropiate popoare din vecinătate, sârbii îi plasează pe români abia pe locul al șaselea, cu 11%. Deci, este o foarte mare distanță culturală și politică.
Sondajul efectuat de compania Demostat din Belgrad mai arată că 45% din populația Serbiei are o simpatie foarte mare pentru Vladimir Putin.
Nici nouă nu ne mai place în UE și în NATO ca-n prima zi. În ultimul an, numprul celor cred că ar trebui să ne împrietenim mai mult cu estul decât cu vestul a crescut de patru ori, a ajuns la 25%.
Iar pe 9 iunie tribunalul a aprobat înființarea partidului ROEXIT, care va milita pentru ieșirea României din UE, OMS și toate „organizațiile globaliste„.
The post Sârbii nu vor în UE, îl adoră pe Putin și dau vina pe NATO pentru război appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



